БЛОГ
NOVOS DEVELOPMENT

Громадський простір: чому це важливо, навіщо його розвивати та що таке урбаністика
Велике місто чи маленьке - це свого роду система, що потребує постійного налагодження, коригування, зовнішніх та внутрішніх зусиль. Поняття “урбаністика”, що увібрало в себе всі прояви упорядкування громадського простору - і є саме тим важливим процесом, котрий лише набуває свого значення в Україні. Чому урбаністика - це важливо, як це може бути корисним, кому - розказуємо тут.
Кожен із нас щоденно має справу із громадським простором. Часто, не лише має справу, а й безпосередньо впливає на його творення. Це і про поїздку в громадському транспорті, і про похід вулицями до магазину, на ринок, й про прогулянку в парку, й про відвідування музею, торгівельного центру. Громадський простір - це майже все, що є поза межами власного житла. І саме взаємодія з ним займає більш ніж 50% нашого життя.
Насправді, ми часто не дооцінюємо вплив простору на наше життя, існує теорія, що саме побут формує свідомість. У психології є навіть цілий напрямок, який називається когнітивною психологієї і вивчає фактори, які впливають на прийняття рішень та формування світогляду, свідомо та підсвідомо. На практиці, ж зміна парадигми розвитку міського громадського простору змінювали міста і життя людей, давала містам нове дихання та забезпечувала лідерство у Світі за багатьма критеріями і характеристиками.
ПРО ВЗАЄМОДІЮ ІЗ МІСТОМ
Якщо розглядати процес взаємодії людини із містом - то стає зрозумілим і ясним факт, що кожен із нас постійно це робить, адже будь-які дії, котрі ми здійснюємо не вдома - це і є наша взаємодія із громадським простором.
Дехто робить це більш усвідомлено, дехто - ні. Та потреба людини жити у комфортному зручному середовищі існує й вага її зростає. Мова про середовище, де враховані елементарні моменти планування міста/районів, де є повага до довкілля та тих природних ресурсів, що вже є в цьому місці; де, цінуються архітектурні та історичні будівлі й простір забудовується таким чином, щоб їм не зашкодити, а навпаки - вберегти та за потреби відновити.
Процес, коли мешканці міст свідомо почали піклуватися про громадський простір, дбати про комфортні для всіх умови - назвали рухом нових урбаністів. І він активізувався з 1980-х років у США, та лише з 2005-го в Україні.
НОВА УРБАНІСТИКА
Новий урбанізм - це напрямок урбаністики, що просуває змішану квартальну забудову з пішохідною доступністю робочих, соціальних, розважальних та інших об'єктів. В даному напрямку застосовуються концепції розумного міста і "зелених" будинків, громадських зон, збереження історичної забудови та переорієнтації промислових об'єктів, розвиток міста в напрямку транзитного громадського транспорту.
Що за мету ставлять урбаністи, говорячи про розвиток громадського простору?
Перше - вулиці мають бути “живими”, а планування - компактним.
Друге - місто не повинно бути розділеним на окремі райони: типу центр - для людей в достатку, спальні райони - для середнього класу, й околиці - для гетто. Кожна із частин міста повинна бути спланована рівномірним чином, аби для кожного класу був варіант житла в кожній із частин міста.
Третє - соціальні й торговельні об’єкти мають бути в пішохідній чи велосипедній доступності в кожному із районів міста. Тобто, лікарні, школи, клуби для дозвілля, інші заклади й простори для відпочинку, розвитку - все має бути рівномірно розподілене між різними районами, аби всі мали однакову можливість скористатися послугами.
Четверте - розумне планування, що передбачає адекватні площі об'єктів, що є релевантними кількості та щільності населенню. Тобто, місто не повинно мати в своєму складі громадські зони масштабом, як для всього населення - в одній конкретній точці; або ж площ, котрі будуть порожніми через завеликий розмір, недоцільність в обслуговуванні та в загальному, незручність в аспекті розміщення.
